Янги Ўзбекистон-Америка тузилмасида муҳим минераллар устувор аҳамиятга эга бўлади
Ўзбекистон президенти матбуот хизмати фотосурати
Ўзбекистон ва Қўшма Штатлар мамлакатлар ўртасида стратегик шерикликни ривожлантириш учун қўшма инвестиция тузилмасини яратишга оид битимни имзолади. Бунда минералларни қидириш ва қазиб олишдан тортиб, уларни қайта ишлашгача бўлган бутун қиймат занжирига таъсир қилувчи муҳим минераллар соҳасидаги лойиҳаларга устувор аҳамият берилади. Бу ҳақда АҚШ Халқаро молиявий тараққиёт корпорацияси (DFC) матбуот баёнотида сўз юритилади.
Америка томони имзоланган битимни «тарихий» деб атади, зеро у стратегик иқтисодий соҳаларга ва ўзаро манфаатли лойиҳаларга хусусий инвестицияларни кенгайтиришга ёрдам беради, дея ҳисоблайди.
Имзолаш маросими Вашингтонда Тинчлик Кенгаши йиғилишида иштирок этиш учун Қўшма Штатларга келган Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев иштирокида бўлиб ўтди.
Шартнома DFC бош директори Бен Блэк, АҚШ Эксимбанки раиси Жон Йованович ва Ўзбекистон томонидан Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Қудратов ва Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ижрочи директори Шуҳрат Вафоев томонидан имзоланди.
Ҳужжатда инвестиция ташаббусларини қўллаб-қувватлаш учун қўшма холдинг компаниясини ташкил этиш ҳам кўзда тутилган.
«Ушбу келишув Қўшма Штатлар ва Ўзбекистон ўртасидаги ўсиб бораётган шерикликни чуқурлаштириш йўлидаги дастлабки қадамларни белгилайди. Ушбу стратегик доирада DFC минтақавий иттифоқчиларимиз билан муҳим таъминот занжирларини мустаҳкамлаш ва иккала мамлакатда иқтисодий ўсишни рағбатлантириш учун яқиндан ҳамкорлик қилади, шу билан АҚШ ва Ўзбекистоннинг глобал савдо ва инновациялар келажагида етакчилик қилишини таъминлайди», — деди Блэк.
Умуман олганда, DFC таъкидлашича, Қўшма Штатлар Ўзбекистон ва Марказий Осиёда Транскаспий йўлаги бўйлаб савдодан тортиб, муҳим қазилма ёқилғилар ва барқарор энергия манбаларига глобал талабнинг тез ўсишигача бўлган улкан иқтисодий имкониятларни кўрмоқда. Шунинг учун Америка томони иккала мамлакат учун устувор бўлган соҳаларга: минерал қазиб олиш, энергетика ва инфратузилмага инвестицияларни жалб қилишга тайёр.
ℹ️ 2019 йили ташкил этилган Халқаро молиявий тараққиёт корпорацияси (DFC) АҚШ ҳукуматининг инвестиция бўлими ҳисобланади. DFC АҚШ ташқи сиёсатини илгари суриш ва бутун дунё бўйлаб хусусий капитални сафарбар қилиш орқали миллий хавфсизликни мустаҳкамлаш йўлида хусусий сектор билан ҳамкорлик қилади.